Biznes i firmy Gastronomia

Ciasta i torty na każdą okazję

Praktyczne wykorzystanie pasji do pieczenia

Bardzo wiele osób – nie tylko kobiet – wykazuje upodobanie do gotowania i pieczenia. Dzięki umiejętności eksperymentowania czy też po prostu przyrządzania pysznych potraw według przepisu można odczuwać przyjemność z robienia czegoś pożytecznego, jak również zarabiać. Szczególnie lubianą usługą jest wykonywanie na zamówienie ciast i tortów. Okazji nie brakuje, bo są to na przykład I Komunia Święta, śluby, wesela, urodziny i imieniny, inne imprezy okolicznościowe. Możliwość wykorzystania różnych spożywczych dodatków do zdobienia gotowych ciast gwarantuje świetne – a przy tym jadalne i smaczne – efekty. Niekiedy ozdoby te są tak piękne, że aż szkoda je zjadać, innym razem cały tort na zamówienie klienta formuje się w określony kształt. Można więc powiedzieć, że w tym biznesie warto mieć trochę zdolności artystycznych oraz własną wizję estetyczną.

Jak zacząć?

Początki mogą być trudne z uwagi na konieczność zdobycia klientów. Często wystarczy jednak w formie promocji wykonać dla znajomego posiadającego wielką ilość własnych znajomych tort za darmo lub za niewielką opłatą, bądź też dogadać się z niedaleko położoną cukiernią i zanieść tam kilka ciast swojej roboty. Koniecznie trzeba fotografować każde „dzieło”, bo dzięki zdjęciom można będzie zbudować portfolio na stronie i zacząć promować ją w internecie, na przykład dzięki tzw. fanpage’om na Facebooku. Uczestnictwo w dyskusjach na forach internetowych bądź publikacja swoich przepisów na służących do tego witrynach również mogą stworzyć dobry marketing dla powstającej działalności.

Biznes w Polsce

Zasady podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej uregulowane zostały w Ustawie o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy w której zawarte zostały przepisy związane z podejmowaniem, prowadzeniem, zawieszaniem i zamykaniem działalności gospodarczej.

W Polsce obowiązuje zasada swobody podejmowania działalności gospodarczej. Oznacza, że każdy, na równych prawach, ma prawo podjąć działalność gospodarczą według swojego wyboru.

Zasada wolności gospodarczej zawiera jednak ograniczenia podmiotowe (odnoszące się do tego, kto może podejmować działalność gospodarczą) oraz przedmiotowe (dotyczące warunków, które muszą zostać spełnione dla prowadzenia danej działalności).

Najpopularniejszymi formami prowadzenia działalności są indywidualna działalność gospodarcza oraz spółki handlowe, w szczególności spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka jawna.

Tworzenie, organizację, funkcjonowanie, rozwiązywanie, łączenie, podział i przekształcanie spółek handlowych reguluje Kodeks Spółek Handlowych.

Potrzebny agregat prądu?

Mamy to!

Oferta wynajmowanych przez nas agregatów prądotwórczych obejmuje: agregaty samojezdne, agregaty przewoźne, agregaty stacjonarne, agregaty przenośne. Zapewniamy transport i obsługę agregatów 24h/dobę. https://fabryka-pradu.pl/

Działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.

Jeśli chcesz prowadzić taką działalność, musisz się zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - CEIDG, czyli w rejestrze przedsiębiorców prowadzących w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. Do tego rejestru wpisują się również przedsiębiorcy, którzy chcą zostać wspólnikami spółki cywilnej.

Jednak jeśli spodziewasz się, że przychody z twojej działalności będą niewielkie, to taką drobną działalność możesz prowadzić bez dodatkowych formalności – nie musisz się rejestrować jako przedsiębiorca.

Działalność nierejestrowa to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy.

Możesz prowadzić działalność nierejestrową, jeżeli:

  • przychody z twojej działalności nie przekraczają w żadnym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2022 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 3010 zł, czyli twoje przychody w 2022 roku nie mogą przekroczyć 1505 zł)
  • jesteś osobą fizyczną
  • nie wykonujesz działalności w ramach spółki cywilnej
  • nie prowadzisz działalności regulowanej, czyli takiej, która wymaga zezwoleń lub koncesji
  • nie wykonywałeś działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy.

Ważne! Nie trzeba rejestrować w rejestrze przedsiębiorców:

  • działalności agroturystycznej rolników
  • produkcji wina przez rolników
  • rolniczego handlu detalicznego.

Przedsiębiorcami prowadzącymi we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową są: osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym odrębne ustawy przyznają zdolność prawną. Za przedsiębiorców należy także uznać wspólników spółek cywilnych w zakresie wykonywanej przez nich działalności.

Wszyscy przedsiębiorcy podlegają wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) bądź do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (w skrócie CEIDG) jest spisem przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi, działających na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Spis prowadzony jest od 1 lipca 2011 r. w systemie teleinformatycznym przez ministra właściwego do spraw gospodarki na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Rejestracja w CEIDG jest wolna od opłat.

W przypadku wyboru działalności w formie spółki osobowej albo kapitałowej rejestracji dokonuje się w Krajowym Rejestrze Sądowym, prowadzonym przez sądy rejonowe właściwe ze względu na siedzibę tworzonej spółki.

Warunki podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej przez osoby fizyczne na terenie Rzeczypospolitej Polskiej regulują przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (DZ.U. z 2018 r., poz.647).

Osoby zagraniczne z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz osoby zagraniczne z państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, które mogą korzystać ze swobody przedsiębiorczości na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na takich samych zasadach jak obywatele polscy.

Na takich samych zasadach jak obywatele polscy mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej także obywatele innych państw, którzy otrzymali m.in. zezwolenie na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodę na pobyt tolerowany, status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej lub korzystają z ochrony czasowej na jej terytorium.

2 Komentarze do “Ciasta i torty na każdą okazję

  1. Jest mnóstwo kursów gwarantujących nabycie umiejętności dekorowania ciast i tortów. Widać więc, że jest w tej chwili popyt na takie usługi.

  2. To dość dobry biznes dla mam, które nie mogą podjąć pracy na etacie. Są w domu, a jednocześnie zarabiają i rozwijają swoje umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *