Prowadzenie własnej kwiaciarni
Dysponując nawet niewielkim lokalem (może być własnościowy lub wynajęty) można zaoferować klientom usługi florystyczne. Stworzenie przyjemnie prezentującej się kwiaciarni będzie opłacalne w każdej porze roku, na przykład wiosną czy latem można oferować bukiety na prezenty oraz kwitnące rośliny do ogrodów, sezonowe wiązanki, natomiast jesienią jest czas produkowania dekoracji na groby. Oprócz wiązanek tworzonych na zamówienie, kwiaciarnia może też współpracować ze szkółką roślin albo sklepem ogrodniczym. Jest to sposób na rozwijanie własnej pasji i pomoc klientom, którzy lubią zieleń w swoim otoczeniu. Oprócz lokalu można wykorzystać również teren wokół niego, żeby tam umieścić sadzonki drzew i krzewów, ewentualnie reklamę zachęcającą do wizyty w kwiaciarni (zależnie od położenia).
Umiejętności florystyczne
Żeby prowadzić kwiaciarnię, nie trzeba mieć żadnych specjalnych umiejętności, jednak są one potrzebne do komponowania bukietów, wiązanek i dekoracji. Można uczyć się samodzielnie i praktykować czynnie we własnym punkcie, a można też wybrać się na specjalny kurs florystyczny. Uczestnictwo w kursie przeważnie kończy się wydaniem certyfikatu, który może posłużyć jako próba zademonstrowania klientom posiadanych umiejętności. Jeśli jest taka możliwość, warto podjąć naukę w zaproponowanej formie. Może to okazać się dobrym sposobem na poznanie nowoczesnych metod komponowania kwiatów, żeby powstałe bukiety prezentowały się elegancko i bardzo estetycznie.
Modne obecnie franczyzy to też dobry pomysł, zwłaszcza dla osób, które nie chcą dużo wydawać na rozpoczęcie biznesu.
Można też zacząć od stażu w kwiaciarni. Wtedy praktyka nie jest za darmo, a obserwowanie pracowników gwarantuje nabycie umiejętności.