Przemysł

Nowości w branży maszyn sadowniczych

Jagoda JPS jest liderem w projektowaniu oraz produkcji maszyn sadowniczych, ogrodniczych i rolniczych. Od ponad 30 lat konstruktorzy firmy specjalizują się w dostarczaniu nowoczesnych i trwałych rozwiązań do zbioru i pielęgnacji upraw sadowniczych i rolniczych w Europie i na całym świecie.

Belka Herbicydowa TEKLA

Belka herbicydowa przeznaczona do zwalczania chwastów pod krzewami na plantacjach krzewów jagodowych: porzeczek, agrestu, aronii. Może być wykorzystywana również w innych uprawach sadowniczych. Oferta: https://jagoda.com.pl/belki-herbicydowe/belka-herbicydowa-tekla/

Karczownik KRET

Urządzenie to jest przeznaczone do rozdrabniania karp krzewów porzeczek (a także innych krzewów, np. aronii) po uprzednim ścięciu części nadziemnej rozdrabniaczem gałęzi. Dzięki zastosowaniu karczownika można szybciej i lepiej przygotować pole pod nowe nasadzenia. Oferta: https://jagoda.com.pl/karczownik-karp/karczownik-kret/

Kombajn do zbioru aronii ARONIC

Kombajn do aronii JAREK 5 produkowany jest w wersji do zbioru aronii pod nazwą ARONIC. Wyposażony jest w jeden otrząsacz o zwiększonej energii drgań i zmienione prowadnice krzewów. Ze względu na większy plon aronii w stosunku do porzeczek, wydajność zbioru aronii jest mniejsza i wynosi 0,08 – 0,2 ha/h. https://jagoda.com.pl/kombajny-do-zbioru-owocow/kombajn-do-zbioru-aronii-aronic/

Wózki Sadownicze na 3 Skrzyniopalety

Wózek samowyładowczy i wózek uchylny na 3 skrzyniopalety umożliwiają zbiór owoców do standardowych skrzyniopalet o wymiarach 1000x1200x790 mm, transport i rozładunek w dowolnym miejscu. https://jagoda.com.pl/wozki-sadownicze/wozki-sadownicze-na-3-skrzyniopalety/

Pielnik Sadowniczy KLAUDIA

Pielnik sadowniczy KLAUDIA jest przeznaczony do mechanicznego niszczenia chwastów w sadach i uprawach, gdzie wymagane jest pielenie boczne. Doskonale sprawdza się miedzy innymi w winnicach, sadach i plantacjach owoców jagodowych. https://jagoda.com.pl/urzadzenie-do-pielenia/pielnik-sadowniczy-gwiazda-pielaca/

Otrząsarka do owoców PESTKA

Otrząsarka do owoców PESTKA przeznaczona jest do zbioru wiśni, śliwek, jabłek przemysłowych itp. Otrząsarka agregatowana jest z ciągnikiem rolniczym wyposażonym w TUZ oraz układ hydrauliki zewnętrznej. https://jagoda.com.pl/otrzasarki-do-owocow/otrzasarka-do-owocow-pestka/

JAGODA JPS jest wiodącym w Polsce oraz rozpoznawalnym na świecie producentem maszyn sadowniczych, w szczególności produkcji kombajnów do zbioru owoców jagodowych, takich jak porzeczka, agrest, aronia, jagoda kamczacka, świdośliwa, malina, wiśnia, śliwa, itp. Firma rozwija również inny asortyment, między innymi osprzęt do mikrociągników, czy maszyny do pielęgnacji sadów i plantacji. https://jagoda.com.pl/

Biznes w Polsce

Zasady podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej uregulowane zostały w Ustawie o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy w której zawarte zostały przepisy związane z podejmowaniem, prowadzeniem, zawieszaniem i zamykaniem działalności gospodarczej.

W Polsce obowiązuje zasada swobody podejmowania działalności gospodarczej. Oznacza, że każdy, na równych prawach, ma prawo podjąć działalność gospodarczą według swojego wyboru.

Zasada wolności gospodarczej zawiera jednak ograniczenia podmiotowe (odnoszące się do tego, kto może podejmować działalność gospodarczą) oraz przedmiotowe (dotyczące warunków, które muszą zostać spełnione dla prowadzenia danej działalności).

Najpopularniejszymi formami prowadzenia działalności są indywidualna działalność gospodarcza oraz spółki handlowe, w szczególności spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka jawna.

Tworzenie, organizację, funkcjonowanie, rozwiązywanie, łączenie, podział i przekształcanie spółek handlowych reguluje Kodeks Spółek Handlowych.

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą jesteś podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli podatku PIT.

Do wyboru masz trzy formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej:

  • na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%)
  • według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%)
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ważne! Od 2022 roku z czwartej formy opodatkowania - karty podatkowej mogą korzystać tylko ci podatnicy, którzy kontynuują opodatkowanie w tej formie – byli już opodatkowani w ten sposób w 2021 roku. Dlatego jeśli dopiero zakładasz działalność, nie możesz wybrać karty podatkowej.

Skala podatkowa to podstawowa forma opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. To oznacza, że będziesz opodatkowany na zasadach ogólnych, jeżeli nie wybierzesz innej formy opodatkowania.

W przypadku skali podatkowej stawki liniowej przedmiotem opodatkowania jest dochód, a w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedmiotem opodatkowania jest osiągnięty przychód.

Pamiętaj! Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie zawsze będzie możliwy, między innymi dlatego, że są takie działalności, które nie mogą być w ten sposób opodatkowane.

Swoją firmę możesz prowadzić w jednym lub wielu stałych miejscach, na przykład w punkcie usługowym, w biurze, w tym w biurze wirtualnym lub coworkingowym, we własnym mieszkaniu albo bez stałego adresu czy mobilnie, na przykład jeżeli wykonujesz usługi u klienta. Masz w tym zakresie pełną dowolność.

► Co załatwisz zakładając firmę online na Biznes.gov.pl

  • zgłosisz adres do doręczeń, czyli miejsce, w którym będziesz odbierać korespondencję dotyczącą twojej działalności gospodarczej
  • zgłosisz adres stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli prowadzisz działalność w stałym miejscu
  • zgłosisz dodatkowe stałe miejsca, w których działasz, jeżeli poza stałym miejscem prowadzisz na przykład filie, odziały, magazyny czy punkty przyjmowania zleceń.

Pamiętaj! Możesz wybrać opcję „brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej”, jeżeli nie prowadzisz działalności w stałym miejscu.

Ważne! Musisz posiadać tytuł prawny do każdej nieruchomości, której adres zgłaszasz do CEIDG. Tytułem prawnym do nieruchomości może być:

  • prawo własności (współwłasności) nieruchomości lub lokalu mieszkalnego
  • prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
  • dzierżawa
  • najem
  • użyczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *