Tajemniczy ale bardzo potrzebny
Praca tajemniczego klienta potrzebna jest do kontrolowania jakości obsługi w sklepach i różnych punktach usługowych. Podjęcie takiej działalności można polecić osobom, które lubią przebywać z ludźmi, nie zdradzają łatwo swoich emocji, mają zdolności aktorskie i umiejętność wysnuwania wniosków z obserwacji. Najczęściej chcąc zostać tajemniczym klientem, trzeba podjąć współpracę z wieloma instytucjami – czas wykonywania zlecenia dla pojedynczego podmiotu może być krótszy lub dłuższy, w zależności od typu umowy. Przeważnie w ramach realizacji wytycznych trzeba będzie odwiedzać sklepy, restauracje, bary, stacje paliw i inne miejsca, stać w kolejkach i przedstawiać pracownikom punktów różne, niekoniecznie normalne żądania. Rzadziej spotykany jest wirtualny tajemniczy klient, czyli osoba, która korzysta z usług dostępnych przez internet. Poza brakiem bezpośredniego kontaktu, reszta działań przebiega na podobnej zasadzie.
Czy jest to biznes dla każdego?
Dochody, jakie uzyskać można, będąc tajemniczym klientem, zależą od nakładu pracy i zaangażowania. Zdecydowanie nie jest to biznes dla osób, które liczą na pasywny zysk. Trzeba będzie być ciągle w ruchu, więc ludzie mało mobilni bądź niepełnosprawni często muszą zrezygnować z takiej formy zarobkowania. Przeważnie rolę tajemniczych klientów pełnią młode i dynamiczne osoby, chętnie wcielające się w różne role. Niekiedy trzeba bowiem wykazywać postawę neutralną, nieraz roszczeniową i kłócić się o swoje racje (nawet ich nie mając) w celu przetestowania kompetencji personelu wizytowanego punktu.
Działalność gospodarczą rozpoczynamy od bezpłatnej rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, którą prowadzi minister właściwy do spraw gospodarki.
Wniosek składa się na specjalnym formularzu, który jest dostępny na stronie internetowej CEIDG.
Wniosek ten musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Wniosek można złożyć także w dowolnie wybranym urzędzie gminy osobiście lub listem poleconym (musi być wówczas opatrzony podpisem wnioskodawcy poświadczonym notarialnie). Wpis do CEIDG jest dokonywany najpóźniej następnego dnia roboczego po dniu złożenia wniosku.
Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o braku orzeczonych wobec wnioskodawcy zakazów prowadzenia działalności gospodarczej, zakazu wykonywania określonego zawodu i zakazu prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi. Należy również dołączyć oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do każdej nieruchomości, której adres jest wpisywany w CEIDG (przedsiębiorca wpisany do CEIDG jest obowiązany posiadać tytuł prawny do nieruchomości, których adresy podlegają wpisowi) Ww. oświadczenia składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Wniosek o wpis do CEIDG jest jednocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON (rejestr podmiotów gospodarki narodowej), wnioskiem o nadanie NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) a także złożeniem oświadczenia o wyborze formy opodatkowania.
Jeżeli przedsiębiorca jest płatnikiem składek, do wniosku o wpis do CEIDG może dołączyć zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i/albo do ubezpieczenia zdrowotnego, zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, a także zmianę danych wskazanych w ww. zgłoszeniach lub zgłoszenie wyrejestrowania z ww. ubezpieczeń.
CEIDG przesyła dane do wskazanego przez przedsiębiorcę urzędu skarbowego, właściwego urzędu statystycznego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Wniosek o wpis do CEIDG nie podlega żadnym opłatom.
Zaświadczeniem o wpisie do CEIDG jest wydruk ze strony internetowej CEIDG.
Organy administracji publicznej nie mogą domagać się od przedsiębiorców okazywania, przekazywania lub załączania do wniosków zaświadczeń o wpisie w CEIDG. Numerem identyfikacyjnym przedsiębiorcy w obrocie gospodarczym jest numer NIP.
Nie wymaga rejestracji drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, których przychód nie przekroczy w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Informacje na temat takiej działalności można znaleźć w serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy.
Mamy to!
Oferta wynajmowanych przez nas agregatów prądotwórczych obejmuje: agregaty samojezdne, agregaty przewoźne, agregaty stacjonarne, agregaty przenośne. Zapewniamy transport i obsługę agregatów 24h/dobę. https://fabryka-pradu.pl/
Czasami jest ciężko (też pracuję jako tajemniczy…) zwłaszcza jeśli trafi się na miłych ludzi, a płacą mi za znalezienie uchybień. Ale są też sytuacje, w których z przyjemnością doprowadzam do tego, że ktoś się wysypie.
Od dwóch lat jestem tajemniczym klientem i bardzo to sobie chwalę. Na pewno można czerpać satysfakcję z pracy, która jest bardzo ciekawa, jest też dobrze płatna.