Biznes i firmy Tajemniczy klient

Zostań tajemniczym klientem

Tajemniczy ale bardzo potrzebny

Praca tajemniczego klienta potrzebna jest do kontrolowania jakości obsługi w sklepach i różnych punktach usługowych. Podjęcie takiej działalności można polecić osobom, które lubią przebywać z ludźmi, nie zdradzają łatwo swoich emocji, mają zdolności aktorskie i umiejętność wysnuwania wniosków z obserwacji. Najczęściej chcąc zostać tajemniczym klientem, trzeba podjąć współpracę z wieloma instytucjami – czas wykonywania zlecenia dla pojedynczego podmiotu może być krótszy lub dłuższy, w zależności od typu umowy. Przeważnie w ramach realizacji wytycznych trzeba będzie odwiedzać sklepy, restauracje, bary, stacje paliw i inne miejsca, stać w kolejkach i przedstawiać pracownikom punktów różne, niekoniecznie normalne żądania. Rzadziej spotykany jest wirtualny tajemniczy klient, czyli osoba, która korzysta z usług dostępnych przez internet. Poza brakiem bezpośredniego kontaktu, reszta działań przebiega na podobnej zasadzie.

Czy jest to biznes dla każdego?

Dochody, jakie uzyskać można, będąc tajemniczym klientem, zależą od nakładu pracy i zaangażowania. Zdecydowanie nie jest to biznes dla osób, które liczą na pasywny zysk. Trzeba będzie być ciągle w ruchu, więc ludzie mało mobilni bądź niepełnosprawni często muszą zrezygnować z takiej formy zarobkowania. Przeważnie rolę tajemniczych klientów pełnią młode i dynamiczne osoby, chętnie wcielające się w różne role. Niekiedy trzeba bowiem wykazywać postawę neutralną, nieraz roszczeniową i kłócić się o swoje racje (nawet ich nie mając) w celu przetestowania kompetencji personelu wizytowanego punktu.

Biznes w Polsce

Przedsiębiorcy muszą prowadzić dokumentację rachunkową, w skład której wchodzą: faktury, rachunki, ewidencje. Jedynym wyjątkiem są firmy, które wybiorą kartę podatkową - w ich przypadku taka dokumentacja nie jest potrzebna, ponieważ kwotę podatku na dany rok podatkowy ustala im naczelnik właściwego urzędu skarbowego.

Pozostali przedsiębiorcy mogą prowadzić księgowość w formie:

  • uproszczonej – w podatkowej księdze przychodów i rozchodów lub w ewidencji przychodów przy ryczałcie
  • pełnej – w księgach rachunkowych.

Pamiętaj! Możesz zlecić prowadzić księgowości zewnętrznemu podmiotowi, na przykład biuru rachunkowemu.

Przedsiębiorcy mogą wykorzystywać w działalności gospodarczej rachunek firmowy lub swój rachunek prywatny - musi to jednak być rachunek, który ma tylko jednego posiadacza.

Rachunek bankowy jest tym ważniejszy, że nie każdą transakcję można przeprowadzić gotówką. Zgodnie z przepisami przedsiębiorca nie może dokonywać płatności gotówkowych jeśli:

  • stroną transakcji jest inny przedsiębiorca
  • jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tys. zł, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności.

Jeśli dokonujesz takich transakcji, musisz mieć rachunek bankowy. Będziesz go też potrzebować żeby opłacać podatku lub składki ZUS – tu wyjątkiem są mikroprzedsiębiorcy (czyli firmy, które co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniały mniej niż 10 pracowników i osiągnęły roczny obrót netto nieprzekraczający 2 milionów euro) – oni mogą opłacać składki ZUS i podatki na poczcie.

Rachunek firmowy (a nie prywatny) będzie ci potrzebny jeśli:

  • jesteś podatnikiem VAT – tylko numery firmowych rachunków bankowych są publikowane w Wykazie podatników VAT, czyli na Białej liście podatników VAT
  • dokonujesz transakcji z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.

Potrzebny agregat prądu?

Mamy to!

Oferta wynajmowanych przez nas agregatów prądotwórczych obejmuje: agregaty samojezdne, agregaty przewoźne, agregaty stacjonarne, agregaty przenośne. Zapewniamy transport i obsługę agregatów 24h/dobę. https://fabryka-pradu.pl/

Zasady podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej uregulowane zostały w Ustawie o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy w której zawarte zostały przepisy związane z podejmowaniem, prowadzeniem, zawieszaniem i zamykaniem działalności gospodarczej.

W Polsce obowiązuje zasada swobody podejmowania działalności gospodarczej. Oznacza, że każdy, na równych prawach, ma prawo podjąć działalność gospodarczą według swojego wyboru.

Zasada wolności gospodarczej zawiera jednak ograniczenia podmiotowe (odnoszące się do tego, kto może podejmować działalność gospodarczą) oraz przedmiotowe (dotyczące warunków, które muszą zostać spełnione dla prowadzenia danej działalności).

Najpopularniejszymi formami prowadzenia działalności są indywidualna działalność gospodarcza oraz spółki handlowe, w szczególności spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka jawna.

Tworzenie, organizację, funkcjonowanie, rozwiązywanie, łączenie, podział i przekształcanie spółek handlowych reguluje Kodeks Spółek Handlowych.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest z pewnością dużym wyzwaniem dla każdego młodego przedsiębiorcy. Niezależność jaką ona daje wiąże się z wysokim ryzykiem, wymaga wykazania się odwagą przy podejmowaniu strategicznych decyzji. Już na wstępie przedsiębiorca musi wykazać się wiedzą z zakresu opodatkowania dochodów, finansowania przedsięwzięcia jak i tworzenia zaplecza dla własnej firmy.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że po pierwszym roku prowadzonej działalności gospodarczej 1/4 jdg zawiesza lub likwiduje swoją działalność.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszą forma prowadzenia własnego przedsiębiorstwa, jej rejestracja w CEIDG jest darmowa. Można ją zarejestrować przez internet - wymóg posiadania konta ePUAP, lub autoryzując rejestrację odwiedzając najbliższy urząd gminy lub miasta. Forma jednoosobowej działalności gospodarczej nie wymaga tworzenia kapitału na start przedsiębiorstwa.

Zalety:

  • brak kosztów założenia działalności gospodarczej,
  • brak wymogów tworzenia kapitału przedsiębiorstwa,
  • elastyczność w otwieraniu, zawieszaniu i likwidacji działalności gospodarczej,
  • możliwość optymalizacji podatkowej poprzez wybór formy opłacania podatków,
  • niskie koszty obsługi księgowej,
  • ograniczone obowiązki sprawozdawcze.

Wady:

  • odpowiedzialność całym majątkiem za zobowiązania,
  • obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia do ZUS,
  • konieczność podstawowej znajomości przepisów związanych z opodatkowaniem.

2 Komentarze do “Zostań tajemniczym klientem

  1. Czasami jest ciężko (też pracuję jako tajemniczy…) zwłaszcza jeśli trafi się na miłych ludzi, a płacą mi za znalezienie uchybień. Ale są też sytuacje, w których z przyjemnością doprowadzam do tego, że ktoś się wysypie.

  2. Od dwóch lat jestem tajemniczym klientem i bardzo to sobie chwalę. Na pewno można czerpać satysfakcję z pracy, która jest bardzo ciekawa, jest też dobrze płatna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *